Eşinize bu soruyu her gün sorun!

0
2
Eşinize bu soruyu her gün sorun!
Eşinize bu soruyu her gün sorun!

“Günün nasıl geçti?” sorusu kulağa fazla bayağı gelse de, yoğun bir günün arkasında partnerinizle minik bir hitabe yapmanızı sağlar. Bu klasik soru psikolog Angela Hicks’e göre ilişkinizi güçlendiriyor!

Psikolog Hicks, jurnal pozitif olayları birbiriyle paylaşan çiftlerin ertesi gün kendilerini daha mutlu hissettiklerini, partnerlerine olan bağlılıklarının ve yakınlaşmalarının arttığını söylüyor.

Sadece sormak yetmez, dinleyin!

Hitabe ve anlatma konusunda bir problem yaşamasak da, karşımızdakini dinlemek konusunda o kadar iyi değiliz!

Harvard Üniversitesi araştırmacıları, birbirlerine sevgi ve empati besleyen çiftlerin uzun süreli ilişkiler yaşadıklarını belirtiyor.

Daha iyi bir dinleyici almak için Harville Hendrix’in bu tavsiyelerine kulak verebilirsiniz;

– Ayna olun. Partneriniz kendi duygularını  ifade ettiğinde, onun kullandığı kelimelere konuşmanızda yer vererek partnerinizi dinlediğinizi belirtin. Mesela “Yani şöyle mi? Sen kendini… hissediyorsun.” gibi cümlelerle partnerinizi dürüst anladığınızdan emin olun.

-Partneriniz konuşurken onun sözünü bitirmesini bekleyin. Karşınızdaki kişiye “Söyleyeceklerin daha bitmedi mi?” gibi bir tepki saptamak yerine  “Daha artı bildirmek istediğin bir şey var mı?” sorusunu deneyin. Bu cümleyi kullandığınız vakit partneriniz size güvenebileceğini ve rahatça içindekileri söyleyebileceğini hisseder. Tabii ancak, bu sözleri ağırbaşlı bir biçimde dile getirmelisiniz.

– Partnerinizin gösterme açısına ışık tutun. Örneğin “Bana şu nedenden nedeniyle kızdığını biliyorum” gibi cümleler işinize yarayabilir.

cinsel.jpg

İletişimi kaslı çiftlerin her gün yaptığı şeyler ilişkilerini dinç ve uzun soluklu kılıyor. Siz de ilişkinizde iletişimi kuvvetlendirmek istiyorsanız, bu soruyu eşinize her gün sorun!

CEVAP VER