Bebeğin bağışıklık sisteminin birincil bariyerinin cildi olduğunu biliyor muydunuz ?

0
38
Bebeğin bağışıklık sisteminin birincil bariyerinin cildi olduğunu biliyor muydunuz ?
Bebeğin bağışıklık sisteminin birincil bariyerinin cildi olduğunu biliyor muydunuz ?

Bebek cildinin hayati rolü

Cilt bariyerinin esas rollerinden biri, vücudu zehirli-zararlı, tahriş edici, alerjen maddeler gibi çevresel tehditlerden korumaya muavin olmaktır.

Dinç bir deri, bebeğin bu çevresel tehditlere aleyhinde ilk savunma hattıdır. Cildin en üst tabakası, vücudu korumaya tezgâhtar olur1,2; su, kimyasallar, mikroplar, fazla sıcaklıklar, elektrik dalgaları ve ultraviyole ışınlar (UV) gibi çevresel tehditlere aleyhinde kalkan görevi görür. Bu sayede sağlıklı bir deri, vücudu ciltten girebilecek enfeksiyonlardan korumaya takviye olur.

Bebek cildi niçin özel ilgiye gereksinim duyar ?

Bebek cildi erişkin cildinden farklıdır ve yaşamının birincil yılı her tarafında gelişmeye/değişmeye devam eder.3 Bebek cildi yetişkin cildine kadar daha ince, daha geçirgen ve daha hassastır.3,4 Bu Nedenle çevresel tehditlere aleyhinde daha korunmasızdır. Kalıtımsal özelliklerin yanı sıra, bebek cilt bakımında yerinde ürünlerin kullanılmaması ve gerekli cilt bakım uygulamalarının yapılmaması cildin bariyer bütünlüğünün bozulmasına/zarar görmesine niçin olabilir.

Hasar görmüş cilt bariyeri alerjenlerin cildin daha aşağı tabakalarına geçmesine izin verir, bu nedenle alerjik olmayan bir bebeği alerjiye yatkın ayla getirebilir. Bu da bebeklerde atopik dermatit oluşumuna kadar ilerleyebilir.

Bebeğin bağışıklık sisteminin birincil bariyeri olan hassas cilt bariyerini korumak için özel ürünler uygulamak gerekir

Bebek cildine dürüst şekilde bakım yapılması cilt bariyerinin hasara uğramasını engeller. Bu da ancak dürüst bebek şampuanı ve bebek bakım ürünlerinin kullanımıyla gerçekleştirilebilir.

Uzmanlar bebek şampuanı ve cilt bakım ürünlerinin dinç cilt bariyerinin bütünlüğünü koruması konusunda hemfikirdirler. Doğumdan itibaren bebek cildine uygun ürünlerin doğru şekilde kullanılması bebeğin deri bariyerini koruyarak atopik dermatit gelişme riskini azaltır.

Benzil içki, SLS, sabun, içki ve alerjen içerikli ürünlerin bebek saç ve deri bakımında kullanımından kaçınmak ve cildi uyumlu olarak nemlendirmek bu uygulamaların arasında sayılabilir. Bebek cildi için özel olarak formüle edilmiş şampuan ve diğer ürünlerin güvenliği ve etkinliği klinik olarak kanıtlanmış olmalıdır.

Pediatrik Cildiye Derneği Johnson’s® baby ürünlerini tavsiye eder.

Johnson’s® baby ürünleri, bağışıklık sisteminin ilk bariyeri olan cildine özen gösterecek ve deri bariyerini koruyacak şekilde formüle edilmiştir. Pediatrik Dermatoloji Derneği bebek saç ve cilt bakımında Johnson’s® baby ürünlerinin* kullanılmasını nasihat ediyor.

*Johnson’s® baby Şampuan, Yenidoğan Saç ve Cisim Şampuanı, Yağ, Parfümsüz Islak Çaput

Referanslar:
1.Hoath S, et al. Neonatal Skin Structure and Function. 2003
2.Chiou Y, Blume-Peytavi U. Skin Pharmacology and Physiology. 2004
3.Nikolovski J, et al. Journal of Investigative Dermatology. 2008
4.Stamatas G, et al. Pediatric Dermatology. 2009
5.Stamatas G, et al. Cosmetics & Toiletries. 2009

Johnson’s Baby şampuan:

Hakiki Göz Yakmayan® formülü gözler için saf su yumuşaklığındadır. Johnson’s baby şampuan yeni ve yumuşak formülü sayesinde saçın doğal nem dengesini korur ve saçta hiçbir kalıntı bırakmaz. Saçların ipeksi yumuşaklığını korur ve mis gibi kokmalarını sağlar. Bebeğinizin saçını temizlemek ve ıslatmak için idealdir.

Çocuklarda Cilt Problemleri
– Çocuklarda egzama hangi nedenlerle ortaya çıkabilir?
– Çocuklarda hangi deri problemlerine daha sık rastlanır?
– Çocuklarda mantar hangi nedenlerle olur?
– Çocuğumda aralıksız kaşıntı var, niçin olabilir?
– Çocuğumun cildi aralıksız kızarıyor, sebep ne olabilir?
– Çocuğumun cildinde döküntü var, neden olabilir?
– Atopik egzama nedenleri nelerdir?
– Çocuğumun deri probleminin hangi hastalığa yan olduğunu nasıl anlarım?
– Çocuklardaki hangi deri hastalıkları bulaşıcıdır?

CEVAP VER